Posiadanie środków odurzających / Jestem oskarżony/podejrzany o posiadanie narkotyków.

Na chwilę obecną karalne jest posiadanie każdej ilości narkotyków, bez względu na ich rodzaj, nawet, jeżeli są one przeznaczone wyłącznie na własny użytek. Problem ten dotyka najczęściej ludzi młodych, a konsekwencje skazania za posiadanie narkotyków mogą zaważyć na całym dalszym życiu. Co zatem zrobić, jeżeli podczas przeszukania zostały przy nas znalezione środki odurzające?

 

I. Nie przyznanie się do zarzucanego Ci czynu nie może mieć dla Ciebie żadnych negatywnych konsekwencji.

 

            Pamiętaj pomaganie policji i prokuraturze nie jest Twoją sprawą, natomiast pochopne przyznanie się do zarzucanego czynu może poważnie utrudnić Twoją późniejszą obronę.

 

II. Wstrzymaj się ze składaniem wyjaśnień do czasu kontaktu z adwokatem.

 

            Przed pierwszym przesłuchaniem powinieneś zostać pouczony o prawie do składania wyjaśnień, prawie odmowy składania wyjaśnień i prawie odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania. Radzę skorzystać z tych uprawnień i odmówić składania wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania do czasu kontaktu z adwokatem. Pamiętaj! Odmowa składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania jest Twoim uprawnieniem procesowym i skorzystanie z niego nie może wywoływać dla Ciebie żadnych negatywnych konsekwencji (!), natomiast pochopnie złożone wyjaśnienia mogą spowodować dla Ciebie szkody trudne do naprawienia.

 

III. Żądaj przesłuchania z udziałem obrońcy - adwokata.

 

            Masz prawo żądać przesłuchania z udziałem obrońcy - adwokata, uprawnienie to wynika z art. 321 Kodeksu postępowania karnego.

 

IV. Nie wdawaj się w dyskusję/polemikę z policjantami.

 

            Jeżeli zostałeś zatrzymany i znaleziono u Ciebie środki odurzające powstrzymaj się od wdawania się w dyskusję z policjantami - to bezcelowe. W najlepszym wypadku nic nie zyskasz, gorzej jeżeli policjanci zeznając na Twojej sprawie w charakterze świadków, przedstawią Cię jako osobę arogancką i agresywną. Jeżeli dodatkowo w ferworze "zagalopujesz się" i powiesz klika słów za dużo może Ci być postawiony zarzut znieważenia funkcjonariusza (art. 226 kk).

            Nigdy nie proponuj łapówki! Przestępstwo to zagrożone jest karą od 6 miesięcy do nawet 8 lat więzienia. Nieopatrznie zaproponowana łapówka może być dla Ciebie dopiero początkiem poważnych kłopotów.

 

V. Zapoznaj się z aktami sprawy.

 

W toku postępowania przygotowawczego, za zgodą prowadzącego sprawę możesz zapoznać się aktami postępowania, warto z tej możliwości skorzystać i zwrócić szczególną uwagę na znajdującą się w aktach sprawy opinię biegłych.

 

VI. Złóż wniosek o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania

 

W toku postępowania prowadzący może odmówić Ci wglądu w akta sprawy, uzasadniając to dobrem postępowania, w każdej sytuacji ma jednak obowiązek, umożliwić Ci zapoznanie się z aktami po zakończeniu postępowania, a przed przesłaniem akt wraz z aktem oskarżenia do sądu. Termin tzw. "końcowego zaznajomienia" powinien być tak wyznaczony, aby od doręczenia zawiadomienia o nim podejrzanemu i jego obrońcy upłynęło co najmniej 7 dni. W terminie 3 dni od daty zaznajomienia z materiałami postępowania strony możesz złożyć wniosek o uzupełnienie śledztwa

 

VII. Bez wcześniejszej konsultacji z adwokatem nie składaj wniosku o dobrowolne poddanie się karze.

 

            Podczas przesłuchania z pewnością zostanie Ci zaproponowane dobrowolne poddanie się karze. Przesłuchujący może sugerować Ci, że będzie to w Twoim interesie, bo kara wymierzona Ci przez sąd będzie znacząco wyższa. Nie możesz ulec tego rodzaju presji. Pamiętaj, że to w interesie policjantów i prokuratury jest jak najszybciej zakończyć Twoją sprawę, bowiem podnosi ona statystykę wykrytych przestępstw oraz ujętych i ukaranych sprawców, a nie ma z ich pkt widzenia prostszego sposobu zamknięcia sprawy niż złożenie przez podejrzanego wniosku o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Zatem zanim złożysz tego rodzaju wniosek skontaktuj się najpierw z adwokatem, który po zapoznaniu się z aktami Twojej sprawy może znaleźć możliwość korzystniejszego dla Ciebie rozstrzygnięcia. Odmawiając podczas przesłuchania złożenia wniosku o dobrowolne poddanie się karze nic nie tracisz, a jeżeli po rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy dojdziesz do wniosku, że będzie to dla Ciebie korzystne możesz złożyć taki wniosek także na etapie postępowania sądowego do chwili zakończenia Twojego pierwszego przesłuchania na rozprawie. Pamiętaj, że złożony pochopnie wniosek możesz cofnąć.

 

VIII. Złóż wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.

 

            Jeżeli jesteś osobą niekaraną w przeszłości możesz próbować złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne nie jest ujawniany w Krajowym Rejestrze Karnym, zatem w dalszym ciągu będziesz w świetle prawa osobą niekaraną.

 

IX. Skorzystaj z pomocy adwokata.

Potrzebujesz pomocy - dzwoń!
+48 22 299 30 24; +48 502 516 688